درباره ما

 

دنیای پر رمزو راز پیش از تولد، لحظه های شیرین و به یاد ماندنی بارداری و بیم و ترس از فرا رسیدن لحظه زایمان از دیرباز ذهن هر مادری را به خود مشغول داشته است. کسب شناخت از این دنیای ناشناخته و مسائلی که در حول و حوش زایمان میگذرد، می‌تواند آرامش دلپذیر و خاطرات خوشایندی برای مادر به ارمغان بیاورد، آرامشی که مبتنی بر درک عمیق است.

مرکز مشاوره مامایی و خدمات بارداری مادرانه با هدف کلی حفظ و ارتقای سطح سلامت جامعه از طریق مشاوره و ارائه خدمات مامایی با مجوز وزارت بهداشت راه اندازی شده است.

این مرکز با برگزاری کلاس های مختلف برای مادران باردار یا کسانی که قصد باردار شدن دارند تلاش می‌کند تا سلامت مادر و جنین را در دوران بارداری افزایش دهد.

این روزها بیشتر خانم ها می دانند که ورزش کردن در دوران بارداری کاملاً بی‌خطر است اما در مورد اینکه چه ورزش هایی می‌توانند انجام دهند یا از انجام چه ورزش هایی باید خودداری کنند، اطلاعات کمتری دارند. افزایش وزن در هر هفته به طور اجتناب ناپذیری مشاهده می‌شود و اعتماد به نفس شما را هدف قرارخواهد داد. همچنین تغییرات آناتومیک و فیزیولوژیک در دوران بارداری باعث ایجاد مشکلاتی در بارداری شده و ممکن است باعث آزرده شدن مادرو ایجاد حس ناخوشایند در وی شود ولی اگر اصلاح وضعیت بدن در حالات مختلف نشسته، خوابیده، راه رفتن و … به طور صحیح انجام پذیرد، به میزان قابل توجهی از شدت این مشکلات کاسته می‌شود و یا از بروز آن جلوگیری خواهد شد و همچنین از بسیاری از مشکلات گوارشی، کمردرد، اختلالات تنفسی و اختلالات کف لگن کاسته می‌شود.کمردرد از جمله مشکلات بسیار شایع در دوران بارداری می‌باشد. در این دوران در صورت عدم تقویت عضلات شکم، رشته‌های فیبری بین دو عضله مستقیم شکمی، خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند وزن اضافی ناشی از بزرگی شکم را تحمل کند و همه اینها منجر به درد کمر و پشت می‌شود.

در مرکز مادرانه تلاش می‌کنیم تا با افزایش آگاهی مادران در ارتباط با فیزیولوژی بارداری و برخورد صحیح با این تغییرات از شدت آنها کاسته و مادر را با بیشترین میزان احساس رضایت از این دوره مهم از زندگی جهت یک زایمان راحت و آگاهانه آماده کنیم.

برخی از خدمات این مرکز شامل:

کلاس‌های آموزشی: این کلاس‌ها شامل کلاس‌های مراقبت بارداری، آمادگی برای زایمان، آشنایی کامل با روند زایمان، کلاس های ورزشی، آموزش خودمراقبتی، نحوه صحیح وضعیت‌های مختلف دوران بارداری، تغذیه صحیح، مراقبت از نوزاد و شیردهی

خدمات مشاوره: شامل مشاوره پیش از بارداری، دوران بارداری، شیردهی

مامای همراه: مامای آموزش دیده‌ای است که دوره‌های آمادگی زایمان و روش‌های کاهش درد را گذرانده و به عنوان همراه و مشاور در زمان زایمان و پس از آن به مادر کمک می کند. مامای همراه در تمام دنیا با نام “دولا” شناخته می شود و در ایران هم مادران باردار می توانند با مراجعه به مراکز مشاوره و خدمات مامایی از این خدمات بهره بگیرند. مامای همراه حق دخالت در فرآیند زایمان ندارد، ولی می‌تواند همراه مادر در اتاق زایمان حاضر شود و به او در زایمان کمک و پشتیبانی دهد. شما می‌توانید شماره تلفن مامای همراه خود را داشته باشید تا هر وقت علائم زایمانی شروع شد از او بخواهید هم‌زمان با بستری شما در بیمارستان حاضر شود و تا چند ساعت بعد از زایمان در کنار شما خواهد بود.

خدمات بهداشتی: غربالگری، تست پاپ اسمیر، معاینات پستان، ارائه خدمات تنظیم خانواده، قراردادن و برداشتن آیودی

کلاس ها در مرکز مادرانه به دو شکل تئوری و عملی برگزار می شوند که مادران باردار بر اساس شرایط بارداری خود و با نظر پزشک خود می‌توانند در همه یا بخشی از آنها شرکت کنند. این کلاس‌ها تنها مختص مادرانی که تمایل به زایمان طبیعی دارند، نمی‌باشد، بلکه مادرانی که کاندید سزارین می‌باشند نیز می‌توانند در دوران بارداری با حضور در این کلاس‌ها و افزایش آگاهی و یادگیری وضعیت‌های مناسب این دوران، آموزش صحیح تغذیه و… این دوران را برای خود خوشایند کنند.

جلسات تئوری که برخی از آنها با حضور همسر برگزار میشوند شامل:

 • آمادگی برای مادر شدن و بهداشت فردی و تغییرات فیزیولوژیک دوران بارداری
 • تغذیه دوران بارداری
 • بهداشت روان و تغییرات خلق و خو، با حضور پدران
 • مراحل رشد جنین با حضور پدران
 • علائم هشداردهنده دوران بارداری
 • مراحل زایمان طبیعی و سزارین و انتخاب آگاهانه روش زایمان
 • روش‌های کاهش درد زایمان
 • علائم خطر زایمانی و آمادگی برای زایمان
 • شیردهی
 • مراقبت از نوزاد
 • تنظیم خانواده
 • ماساژ نوزاد

همچنین کلاسهای عملی به صورت جلسات ورزشی یک ساعته می‌باشد. تمرین‌هایی که در این جلسات داده می‌شوند، منجر به افزایش توانایی‌های بدنی مادر در دوران بارداری شده به همراه تمرین‌های تنفسی و تن‌آرامی با تاثیر بر سیستم عصبی و غدد درون‌ریز باعث هماهنگی جسمی، ذهنی و روانی مادر می‌گردد. عدم تقویت عضلات کف‌لگن در دوران بارداری با توجه به وزن سنگین رحم و بزرگی شکم در طول دوران بارداری منجر به ایجاد مشکلاتی از جمله بی‌اختیاری ادرار، افتادگی رحم و مثانه، مشکلات جنسی و بواسیر می‌گردد. این تمرینات بر پایه حرکات کششی می‌باشند و می‌توانند حتی‌الامکان از بروز عوارض بارداری در این دوران و پس از زایمان بکاهند.

برنامه های ورزشی مرکز بر اساس وضعیت شما پیش از بارداری و میزان تناسب اندام و همچنین براساس تغییرات بدنی شما طی مراحل مختلف بارداری برنامه‌ریزی و تعدیل می‌شود. ورزش‌های دوران بارداری با کمک به قوی‌ترشدن عضلات و کاهش خستگی و بی‌حالی باعث کاهش استرس مادر می‌شود.

شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مادرانه از زمان و نحوه برگزاری کلاس‌ها مطلع شوید، همچنین با دنبال کردن ما در اینستاگرام، کانال تلگرام و سایت مرکز مادرانه از مطالب این مرکز استفاده فرمایید.